5 min.20 lapkričio 2020

Persikraustymas į Nyderlandus su savo automobiliu

Jei į Nyderlandus iš Lietuvos persikėlėte savo automobiliu, jums leidžiama važinėti automobiliu žymėtu lietuviškais valstybiniais numeriais ribotą laiko tarpą.Tai susiję su mokestine prievole. Ką reiktų žinoti?

Mokesčių tipai

Šiame tinklaraštyje naudosime dviejų mokesčių tipų sąvokas bei trumpinius:

BPM (Belasting van Personenauto’s en Motorrijtuigen) -  reiškia „lengvųjų automobilių ir motorinių transporto priemonių apmokestinimas“. Šis mokestis yra vienkartinis, tai reiškia mokamas vieną kartą, įsigijus ar importavus lengvąjį automobilį, mikroautobusą, motociklą ar bet kokią kitą motorinę transporto priemonę Olandijoje.

MRB (Motorrijtuigenbelasting) - yra mokestis, kuris taikomas apmokestinant motorines transporto priemones naujesnes nei 40 metų. Tai yra turėtojo mokestis, mokamas kas ketvirtį.

Išimtys

Išimtys transporto mokesčių prievolei taikomos pagal tarptautinę teisę. Kiekvienas atvykęs asmuo gali gyventi Nyderlanduose be registracijos, vadinamojoje asmeninių įrašų duomenų bazėje (BRP), ne ilgiau nei keturis mėnesius, todėl jis gali ne ilgiau kaip šešis mėnesius per metus Olandijoje neapmokestinti savo automobilio su užsienio valstybiniu numeriu.[1] Šiuos šešis mėnesius nėra įsipareigojimo, kad tai turi būti nepertraukiamas laikotarpis.

Taip pat visam studijų laikotarpiui, esant dieninių studijų studentui bei gyvenant Nyderlanduose tik studijų metu[2].

SVARBU: Covebo dirbantiems asmenims, kurie naudojasi EU facilities būstu ir nori būti užregistruoti asmeninių įrašų duomenų bazėje (BRP), būtina susisiekti su savo kontaktiniu asmeniu.

Nuolatinė gyvenamoji šalis

Norint pasinaudoti mokestinės prievolės išimtimi, svarbu nustatyti jūsų gyvenamąją šalį. Nustatymui naudojami šie kriterijai:

 • Kurioje šalyje dirbate?
 • Kurioje šalyje gyvena jūsų šeima?
 • Be namų Nyderlanduose, ar turite namus ir savo kilmės šalyje? SVARBU: nuoma privalo būti tiesioginė, o ne per darbdavį (agentūrą).
 • Ar turite finansinių ryšių su kilmės šalimi?
 • Ar esate registruotas BRP Nyderlanduose?
 • Ar esate Olandijos pajamų mokesčio mokėtojas rezidentas ar ne rezidentas?
 • Kurioje šalyje esate apdraustas?
 • Ar turite banko sąskaitą Nyderlanduose?

Įvertinus faktines aplinkybes, nustatoma, su kuria šalimi turite patvariausius ar artimiausius ryšius. Išimtis taikoma nustačius, jog jūsų nuolatinė gyvenamoji šalis yra Lietuva.

Automobilio registracija

Praėjus šešiems mėnesiams, kurie yra neapmokestinti dėl taikomos išimties, ar nustačius, jog jūsų nuolatinė gyvenamoji šalis yra Nyderlandai, automobilis privalo būti registruojamas RDW (kelių transporto departamentas)[3]. Yra trys galimybės:

 1. Pildant deklaraciją bei mokant automobilio turėtojo kelių mokestį (MRB) už lietuviškus valstybinius numerius;
 2. Pateikiant prašymą dėl automobilio perkėlimo pagal gyvenamąją vietą bei keičiant valstybinius numerius į olandiškus; Išvengiant BPM mokesčio, tačiau MRB mokestis išlieka.
 3. Perregistruojant savo automobilį iš lietuviškų valstybinių numerių į olandiškus – mokant tiek BPM, tiek MRB, tiek PVM (šiame tinklaraštyje plačiau apie tai nepasakosime).

 1. Pildant deklaraciją bei mokant automobilio turėtojo kelių mokestį:

Naudokite šią formą, jei norite pateikti transporto priemonės mokesčių deklaraciją už motorinę transporto priemonę su užsienio valstybiniu numeriu. Forma pildymui ČIA:

Užpildžius ir išsiuntus šią formą, mokesčių inspekcija paskaičiuos jums mokestinę prievolę, kurią jūs privalote sumokėti kiekvieną ketvirtį. Valstybiniai numeriai bei draudimas lieka lietuviški.

2. Pateikiant prašymą dėl automobilio perkėlimo pagal gyvenamąją vietą:

Naudokite šią formą, jei norite deklaruoti transporto priemonės perkėlimą pagal gyvenamąją vietą. Forma pildymui ČIA:

Šiuo atveju valstybiniai numeriai keisis į Olandiškus. Automobilio draudimas taip pat turi būti olandiškas. Tačiau šiuo atveju išvengiate „importo mokesčio“. Norėdami pasinaudoti šia galimybe, turite atitikti žemiau įvardintas sąlygas[4]:

 1. Persikeliate iš kitos ES šalies į Nyderlandus ir pasiimate su savimi lengvąjį automobilį, furgoną ar motociklą.
 2. Šis keleivinis automobilis, furgonas ar motociklas yra jūsų namų apyvokos reikmenų dalis.
 3. Jūs naudojate šį keleivinį automobilį, mikroautobusą ar motociklą tam pačiam tikslui, kuriam naudojote Lietuvoje.
 4. Šis automobilis registruotas jūsų vardu bent 6 mėnesius iki jūsų registracijos Nyderlanduose.
 5. Jūsų gyvenamoji šalis paskutinius 12 mėnesių buvo tokia pati kaip ir šalis išdavusi jūsų automobiliui valstybinius numerius.

Kelių mokesčiai (MRB)

Kelių mokesčiai nustatomi pagal keletą aspektų. Tai galite lengvai apskaičiuoti patys naudodamiesi ŠIA skaičiuokle.

Nuo 2020 sausio 1 dienos nauji papildomi mokesčiai taikomi tam tikriems dyzeliniams automobiliams. Aukščiau nurodyta skaičiuoklė šį mokestį priskaičiuos automatiškai.

Draudimas

Mokant kelių mokestį už lietuviškus valstybinius numerius, automobilio draudimas lieka lietuviškas. Tačiau turite atkreipti dėmesį į žalios kortos galiojimo laiką, kad atsitikus nelaimei nekiltų nesklandumų.

Keičiant numerius į olandiškus ar tiesiogiai perkant automobilį su olandiškais valstybiniais numeriais, jums prireiks automobilio draudimo. Draudimą galite užsisakyti internetu. Naudodamiesi ŠIA nuoroda galite išsirinkti jums labiausiai tinkantį automobilio draudimą.

Vairuotojo pažymėjimo keitimas

Vairuojant automobilį lietuviškais valstybiniais numeriais  pažymėjimo keisti nebūtina. Net ir vairuojant automobilį su olandiška registracija jo keisti iškart nebūtina. Lietuvišku (ES šalis) vairuotojo pažymėjimu galima naudotis[5]:

 1. AM, A1, A2, A, B ir BE kategorijomis 15 metų nuo pažymėjimo išdavimo datos
 2. C1, C, D1, D, C1E, CE, D1E ir DE kategorijomis 5 metus nuo pažymėjimo išdavimo datos

Jei taip atsitiktų, jog ,pavyzdžiui, jūs atsikraustėte į Nyderlandus 2017 metais, o jūsų pažymėjimas su C1, C, D1, D, C1E, CE, D1E ir DE kategorijomis išduotas 2012 metais (5 metų taisyklė), jūs galite naudoti šį pažymėjimą išimties tvarka dar du metus nuo persikrausimo (kategorijos privalo būti galiojančios).

Jei jūsų vairuotojo pažymėjimas buvo išduotas Lietuvoje, kai jūs jau buvote registruotas Nyderlanduose neturite teisės vairuoti Nyderlanduose turėdami užsienio valstybės išduotą vairuotojo pažymėjimą. Privalote pasikeisti šį vairuotojo pažymėjimą. Paraišką galite pateikti savivaldybėje, kurioje esate registruotas. Savivaldybė prašymą persiųs RDW (kelių transporto departamentui).

Plačiau tai aptarsime kitame tinklaraštyje.

 


Šis tinklaraštis parengtas pagal žemiau išvardintą informaciją:

[1] https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/belastingdienst/prive/auto_en_vervoer/belastingen _op_auto_en_motor

/motorrijtuigenbelasting/vrijstelling_onder_andere_voor_oldtimers/motorrijtuig_met_een_buitenlands_kenteken/vrijstelling_op_basis_van

_internationaal_recht

[2] https://download.belastingdienst.nl/belastingdienst/docs/infoblad_mb_buitenlands_kenteken_mb7001z1fd.pdf

[3] https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/themaoverstijgend/programmas_en_formulieren/aangifte_

motorrijtuigbelasting_buitenlands_kenteken

[4] https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/belastingdienst/prive/auto_en_vervoer/belastingen_op_auto_en_motor

/bpm/vrijstelling/verhuisboedelvrijstelling/

[5] https://www.rdw.nl/particulier/voertuigen/auto/het-rijbewijs/rijden-met-een-buitenlands-rijbewijs

Taip pat įdomu!

Skaitykite daugiau šios kategorijos tinklaraščių

Kaip susikurti gyvenimo aprašymą? (CV)

3 min.27 kovo 2023

Informacija apie algalapius ir jų išmokėjimą

2 min.15 kovo 2023

Banko sąskaitos atidarymas Nyderlanduose

3 min.3 rugsėjo 2021