3 min.23 kovo 2021

Ligos ir nedarbingumas dirbant įdarbinimo agentūroje

Susirgote būdami Nyderlanduose ir nežinote ką daryti ar kur kreiptis? Galbūt susižeidėte ir dėl traumos negalite dirbti? Šiame tinklaraštyje patarsime į ką atkreipti dėmesį ligos atveju, kur kreiptis ir kuo tai skiriasi nuo įprastos mums tvarkos Lietuvoje.

Pranešimas apie ligą/traumą

Pačią pirmą ligos dieną ar tik įvykus traumai, praneškite savo įdarbinimo agentūros koordinatoriui (-ei) bei, priklausomai nuo darbovietės, savo tiesioginiam užsakovui. Tą galima padaryti telefonu, SMS žinute arba el. laišku.

Susirgus ar susižeidus darbo metu ir nebegalint dirbti toliau, apie tai reikia pranešti įdarbinimo agentūros koordinatoriui (-ei) bei informuoti savo vadovą.

Be rimtos priežasties negalima pranešti apie ligą per kitą asmenį.

Sveikatos draudimas

Visi, gyvenantys ar dirbantys Nyderlanduose, privalo turėti sveikatos draudimą iš Nyderlandų sveikatos draudiko. Tai nustatyta įstatyme.[1] Jei gyvenate ar dirbate Olandijoje ir neturite sveikatos draudimo, jums gali būti skirta bauda.

Jūsų įdarbinimo agentūra gali jums padėti pasirūpinti sveikatos draudimu. Sveikatos draudimo sutartį galite sudaryti ir asmeniškai. Plačiau apie sveikatos draudimą kalbėjome ČIA.

Vizitas pas gydytojus

Sergant ar susižeidus galima apsilankyti pas gydytoją. Jūsų koordinatorius (-ė) įdarbinimo agentūroje gali jums padėti užsirašyti vizitui pas gydytoją, pasirūpinti transportu bei prireikus  - pavertėjauti.

Nyderlanduose visada pirmiausiai kreipiamasi į šeimos gydytoją. Jei jūsų šeimos gydytojo klinika uždaryta, tuomet reiktų kreiptis į budintį gydytoją jūsų mieste[2]. Ne darbo metu budintis šeimos gydytojas nurodys, ar turėtumėte atvykti į kliniką. Budintis gydytojas taip pat gali jus nukreipti į ligoninės skubios pagalbos skyrių.

Prieš vykdami į greitosios pagalbos skyrių, visada susisiekite su savo šeimos gydytoju arba budinčiu gydytoju.

Darbo sutarties tipas bei galiojimo laikas

„Covebo“ yra įgaliojusi įmonę „Acture“ tvarkyti visus su darbuotojų laikinuoju nedarbingumu susijusius reikalus. Jums susirgus, šios įmonės atstovai susisieks su jumis.

Laikinojo įdarbinimo sutartys yra kelių tipų (su išlyga arba be) bei trijų etapų (A,B,C). Jūsų nedarbingumo išmokos trukmė priklausys nuo jūsų sudarytos sutarties tipo.

Jūsų sutarties tipą bei etapą galite rasti pirmajame jūsų darbo sutarties puslapyje.

Jeigu esate pasirašęs sutartį su išlyga (met uitzendbeding) A etapas, pirmos dvi ligos dienos bus neapmokėtos. Jei trečią dieną grįžtate į darbą, jūsų sutartis tęsiasi įprastai. Jei trečią dieną į darbą sugrįžti negalite, jūsų sutartis automatiškai baigs galioti ligos pirmąją dieną, o įdarbinimo agentūra praneš apie jus UWV. UWV paskaičiuos jums priklausantį užmokestį nedarbingumo metu nuo trečios ligos dienos.

Jeigu jūsų sutartis yra be išlygos (zonder uitzendbeding) A etapas, pirma ligos diena yra neapmokama. Ligos išmoką reglamentuojančios nuostatos yra pateikiamos laikinųjų darbuotojų kolektyvinėje darbo sutartyje.

Jeigu jūsų darbo sutartis yra terminuota (B etapas) pirma ligos diena bus neapmokėta, įdarbinimo agentūra mokės darbo užmokestį nedarbingumo metu iki darbo sutarties pabaigos. Jums bus mokama 91 proc. jūsų vidutinio atlyginimo iki ligos pradžios[3].

Jeigu jūsų darbo sutartis yra neterminuota (C etapas) Darbo sutartis jūsų ligos metu nenutraukiama. Tai tęsiasi ir baigiasi tik sutartą pabaigos datą. Pirmaisiais ligos metais ​​įdarbinimo agentūra privalo toliau mokėti 91 proc. jūsų darbo užmokesčio. Antrais ligos metais ​​įdarbinimo agentūra privalo toliau mokėti 80 proc. jūsų darbo užmokesčio.

Išmoka bei jos dydis

Priklausomai nuo jūsų darbo Nyderlanduose istorijos, galite turėti teisę į nedarbingumo išmoką. Išmokos dydis priklauso nuo vidutinio darbo užmokesčio iki ligos pradžios (atsižvelgiama į pastarųjų 13 savaičių vidurkį). Jei praėjusių 13 savaičių darbo valandų skaičius struktūriškai skiriasi nuo likusių metų, naudojamas reprezentatyvesnis laikotarpis.[4]

 


 

Šis tinklaraštis parengtas remiantis žemiau išvardinta informacija:

[1] https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/zorgverzekering/vraag-en-antwoord/ben-ik-verplicht-een-zorgverzekering-af-te-sluiten

[2] https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/eerstelijnszorg/vraag-en-antwoord/huisartsenpost-spoedeisende-hulp

[3] https://www.uitzendbureau.nl/info/cao/abu/ziekte

[4] https://www.sncu.nl/vraag-en-antwoord/wie-betaalt-loon-bij-ziekte-hoeveel-en-hoelang/

Taip pat įdomu!

Skaitykite daugiau šios kategorijos tinklaraščių

Prekybos centrai Nyderlanduose

2 min.7 birželio 2024

Marihuanos ir alkoholio pirkimas bei vartojimas Nyderlanduose -  ką reikia žinoti? Mitai ir faktai.

3 min.12 balandžio 2024

Olandijos dviračių kultūra

3 min.1 lapkričio 2023